canlı destek

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi

2005 yılında Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitime başlamıştır. Örgün öğretim olarak eğitim vermektedir.


Geleceğin yükselen sektörü iklimlendirme!

Bölümüzün her yıl için en fazla öğrenci alımı 40 adet ile sınırlıdır. Bu sayı, iklimlendirme laboratuvarındaki her kişiye bir iklimlendirme düşecek şekilde düzenlenmiştir. Bölümümüzü kazanan öğrencilerimizin, kendi branş derslerinde birbirlerinden bağımsız olarak uygulama yapabilmeleri sağlanır.

 

Program Profili

Programımız, insanların yaşadıkları mahallerde, endüstriyel alanlarda, üretim proseslerinde gerekli ve zorunlu olan hava şartlarının sağlanması açısından iklimlendirme ve soğutma sektörünün büyüklüğünü, bu noktada enerji tüketimi ve çevre konularında sahip olduğu önemini vurgulayarak, iklimlendirme ve soğutma sistem ekipmanlarının üretiminde faaliyet gösteren endüstriyel tesisler, servis hizmeti veren işletmeler, taahhüt firmaları, sistem tasarım, projelendirme ve satış yapan işletmeler, kamu kurum ve kuruluşlarında mezunlarımızın iş olanakları elde etmesi amacı ile faaliyet göstermektedir. Programımızın örgün öğretim öğrenci kapasitesi 40 kişi olup, iklimlendirme ve soğutma kavramları ve uygulamaları alanlarında 2005 yılından bu yana teknik eğitim vermeye davam etmektedir.

 

Üst Derece Programlarına Geçiş

Ön Lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, DGS (Dikey Geçiş Sınavı)sınavında başarılı oldukları takdirde Lisans eğitimi veren Mühendislik Fakültelerinde, Makine mühendisliklerinde, eğitim ve öğretimlerini sürdürebilirler.
 

Mezunların İstihdam Profilleri

Ülkemizde İklimlendirme ve soğutma teknolojileri teknik olarak ve enerji yönetimi açısından sürekli gelişen profili ile mezun öğrencilerimize ara eleman olarak yaygın iş olanağı imkânı vermektedir. İklimlendirme ve soğutma sistem ekipmanlarının üretiminde faaliyet gösteren endüstriyel tesisler, servis hizmeti veren işletmeler, taahhüt firmaları, sistem tasarım, projelendirme ve satış yapan işletmeler, kamu kurum ve kuruluşlarında mezunlarımızın iş olanakları elde etmesi mümkündür. Öğrencilerimiz sektörde bireysel olarak çalışma imkanı olduğu gibi özel ya da değil kurum ve kuruluşlarda da istihdam edilebilirler.

 

Eğitim Uygulama Alanları ve Program olanakları

Bergama MYO Yusuf Perin Yerleşkesinde bulunan bilgisayar laboratuarında öğrencilerimizin teknik resim çizebilme ve bilgisayar kullanma yeteneklerinin geliştirilmesi için 40 adet bilgisayar ile öğretim yapılmaktadır. Soğutma ve iklimlendirme deneyleri için İklimlendirme ve Soğutma Laboratuarında 15 adet deney cihazımız ve diğer uygulama dersleri için İklimlendirme ve Soğutma Atölyemiz mevcuttur.

Eğitimdeki Yerimiz

  • Koordinatör: Öğr. Gör. Okan ÖZ
  • Telefon: (232) 631 28 61 - Dahili:7718
  • Email: okan.oz@ege.edu.tr

Çalışma Alanımız


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ