Programımız 1994-1995 Eğitim Öğretim döneminde “Moda Konfeksiyon Programı” olarak kurulmuştur. 1998-1999 Eğitim Öğretim döneminde “Hazır Giyim Programı” açılmıştır. 2002- 2003 Eğitim Öğretim döneminde her iki program birleşerek, Meb-Yök Projesi kapsamında “Tekstil Programı” ismini almıştır. 2010-2011 Eğitim Öğretim döneminden itibaren ise “Giyim Üretim Teknolojisi” örgün öğretim olarak devam etmektedir.


Üretime yönelik nitelikli ara eleman!

Konfeksiyon sektöründe üretim planlama, model tasarımı, koleksiyon ve numune hazırlama aşamasından üretim sonuna kadar mamulün her safhasında, üretime yönelik, nitelikli ara elamanları yetiştirmektir.

 

Program Profili

Bu programdaki dersler öğrencinin bilimsel tetkik ve kararlarındaki becerisini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ders boyunca öğrenciye ders konularının teorik içeriği ile birlikte mevcut konfeksiyon makineleri vasıtası ile endüstriyel ağırlıklı bir eğitim verilmekte ve bunun sonucunda okulda elde edilen beceri ve pratiğin pekişmesi ve işle bağdaşması amaçlanmaktadır. Bu programda tekniker adayları gelişen teknolojiye ve sektöre uyumlu bir eğitimden geçerek çalışma hayatına atılırlar. Program hazır giyim üretimi ve genel kültür ile ilgili zorunlu dersleri içermektedir. Eğitim planında zorunlu derslere ilave olarak öğrencilere sunulan seçmeli dersler ile de eğitim programı pekiştirilmektedir.

 

Üst Derece Programlarına Geçiş

Ön Lisans eğitimlerini başarı ile tamamlayan adaylar dikey geçiş sınavından geçerli not almaları kaydı ile dört yıllık Tekstil Mühendisliği, Hazır Giyim Öğretmenliği Bölümlerinde öğrenim görebilirler.
 

Mezunların İstihdam Profilleri

Hazır Giyim Üretimi Teknikerleri tekstil ve konfeksiyon sektöründe üretim yapan firmalarda planlama bölümünde, model kalıp bölümünde, kesimhanede, dikimhanede, kalite kontrolde, müşteri temsilcisi olarak çalışabilirler.

 

Eğitim Uygulama Alanları ve Program olanakları

Konfeksiyon Atölyesi
Konfeksiyon CAD Laboratuvarı
Programımızın en önemli konularından biri de teorik eğitimi destekleyen uygulama çalışmalarıdır. Her türlü düz ve spesiyal dikiş makineleri, kesim sistemleri, ütüler ve üretim sistemleri ile desteklenmiş olan atölyemizde, öğrencilere çeşitli ürünlerin dikim işlemi ve konfeksiyon iş akışına uygun uygulamalar yaptırılmaktadır. Konfeksiyon CAD Laboratuvarında ise Giysi kalıplarının çıkarılması, serilendirilmesi ve kesim planlarının hazırlanması çalışmaları yaptırılmaktadır.

Eğitimdeki Yerimiz


Çalışma Alanımız